Прохормони

Прохормони наричаме предшествениците на истинските стероиди – това са съединения близки по формула до анаболите, но все пак различаващи се по определени радикали във формулите. Прохормоните се синтезират от кората на надбъбречните жлези и имат действие по-слабо, но подобно на анаболните стероиди. Част от тях се преработват от тялото в анаболни хормони, а друга част действа самостоятелно по други механизми.

Знаем добре, че анаболните стероиди са забранени в професионалния спорт, именно затова индустрията за хранителни добавки създава прохормоните преди повече от 20 години, за да се заобиколят допинг контролите. Те, обаче, не са добавки в действителност и ефектите им са същите като тези на стероидите, а очакваният от тях анаболен ефект може да бъде и далеч по-голям от този на истинските анаболи.

Най-познатите и използвани от самото начало прохормони са андростенедион, норандростенедион и дехидроепиандростенедион, по познат като популярната DHEA. Всъщност DHEA не е точно чист прохормон, а вещество, което се преработва в прохормона андростенедион и чак след това в тестостерон.

Животът на прохормоните в човешкото тяло е изключително кратък, което предразполага към по-чест прием и равномерно разпределяне на дневната доза в денонощието, за да се поддържат нивата на съответния прохормон в кръвта. Преработката на прохормоните в хормони се извършва в тялото от съответните ензими. Количеството ензими, които имаме понякога могат да са недостатъчни, това е строго индивидуално, затова установяването на правилната за Вас доза от съответния прохормон става бавно и последователно, тъй като често няма смисъл от големи дози. Някои лабораторни изследвания дори сочат, че едва 10-15% от приетите прохормони стигат в тялото преработени до тестостерон, а някои от тях като андростенедионът може да ароматизира и да се превърна в естроген, което изисква приемът на антиестрогени! Като силен андроген, андростенедионът също така понижава и нивата на „добрия” холестерол в кръвта, което от своя страна повишава риска от редица сърдечно-съдови заболявания при неправилен и дългосрочен прием. Тъй като се приемат само орално, прохормоните имат и метил-алкална връзка и товарят черния дроб, затова съветваме приема на прохормони да е съпроводен и с прием на хепатопротектори.

Прохормоните са способни да увеличат нивата на тестостерон в кръвта повече от 2 пъти над средните, което се счита за доста силно действие.

В края на 2004 година прохормоните бяха официално забранени, както за употреба, така и за продажба в повечето щати от САЩ. Единствено прохормонът DHEA остана легално веществео, което се ползва и за жени и в козметиката, но пък ефектът му е изключително слаб. Цената на прохормоните не е никак ниска, синтезът и производството им са сравнително сложни, за разлика от хранителните добавки. Вследствие на това започнаха опити преди 7-8 години да се разработват нови сложни формули, които служат за предшественици на истинския тестостерон, но техният ефект остава слаб, което ги прави добър избор за употреба след стероиден цикъл. Въпреки всичко прохормоните се завръщат на пазара с нова сила, още по-добре направени, още по-потентни и изчистени и с нови по-добри формули. Бихме искали да Ви представим едни от най-добрите и тествани прохормони на пазара!

Показване 1–12 от 23 резултата